DÔLEŽITOSŤ KOMUNIKÁCIE V SPOLUPRÁCI

DÔLEŽITOSŤ KOMUNIKÁCIE V SPOLUPRÁCI

Spolupráca a komunikácia idú ruka v ruke. No aj keď hovoríme rovnakým jazykom, často si vôbec nerozumieme.

Ja sama sa oveľa lepšie sa cítim, keď spolupracujem s ľuďmi na rovnakej alebo podobnej vlnovej dĺžke. Tak ako aj teraz s Veronikou pri Srdci Slovenska. Milujem tú energiu a vášeň tvorivej práce.

V rámci komunikácie samozrejme môžu vznikať rôzne nedorozumenia, ale vôbec sa nemusia končiť tak “zle” ako si myslíme. Niekedy sa ocitneme v situácii, kde celkom nesúhlasíme s druhým človekom. Snažíme sa prispôsobiť alebo dokonca vyhnúť priamej diskusii. Môže to znamenať, že máme v sebe ešte “nastavenie”, že chceme vychádzať s každým.

Ale to neznamená, že to má byť za každú cenu. Nie je potrebné, aby ste každému hneď rozumeli. Stačí ak budete vedieť akceptovať, že iný človek môže danú vec vnímať inak ako vy. Jednoducho sa na to môže pozerať z iného uhľa pohľadu ako vy.

Nedorozumenie však môže prerásť až do fázy, kedy sa hneváme na iného človeka, či situáciu. Alebo si dokonca kladieme otázku “prečo sa to deje práve mne?” V prvom rade si treba uvedomiť, že na tom nie je nič zvláštne. Takáto fáza je “normálna”. Je to prirodzená súčasť nášho života.

Je úplne prirodzené mať na jednu a tú istú vec iný názor. A na tom nie je nič zlé. Dokonca to môže byť aj prospešné, lebo s odstupom času môžete zistiť, že konkrétna situácia môže mať viac riešení. To čo je však dôležité, je vedieť správne komunikovať svoj postoj. Bez emócií si vypočuť aj iný názor, či návrh a na základe svojho úsudku si správne vybrať.

Keď sa v tejto fáze ocitneme, môžeme ju vnímať aj ako niečo “nechcené”. Pretože sa veci nedejú tak ako my “chceme”. A vracajú sa k nám najmä vtedy, keď sa točíme v kruhu a našou úlohou je vyjsť z neho von.

Čo nás to učí?

  • prijímať zmeny v našom živote prirodzene
  • trpezlivosti a hlavne sebaláske, ale aj mnohým ďalším cnostiam

Ako z toho von?

Čo keby ste skúsili tento krát namiesto neustáleho rozmýšľania, tlaku alebo kladenia otázky sa postaviť zoči voči tejto situácii a nahlas povedať:

“Hm tak toto čo sa mi deje je zaujímavé!”

A nebudete o tom už rozmýšľať. Jednoducho to necháte plynúť. Prejde deň dva a uvidíte čo sa udeje …

Vyskúšala som to a funguje to!

Niekedy stačí ak urobíme niečo inak ako sme zvyknutí.